Porota

Michal Krause – předseda poroty

Michal Krause je fotograf přírody, lektor a píšící autor na volné noze. Svou lásku k přírodě spojil s vášní pro fotografii. Nyní se převážně (i když ne výhradně) věnuje fotografování zvířat, za kterými se vydává do tropů i na chladný sever. Jeho fotografie získaly mimo jiné ocenění v soutěžích Windland Smith Rice International Awards 2018, Wildlife Photo Contest 2017 a Czech Press Photo 2015. Pořádá individuální fotografické kurzy, aktivně publikuje, vydává fotografický newsletter a je autorem úspěšných článků a e-knih o zpracování fotografií. Je ambasadorem fotografické techniky Fujifilm X.

Ami Vitale

Ami Vitale procestovala jako fotografka, spisovatelka a filmařka téměř 100 zemí, kde byla svědkem občanských nepokojů a násilí, ale také neskutečné krásy a síly lidského ducha. Kvůli své práci žila v hliněných chýších a válečných zónách, dostala malárii a oblékla si pandí oblek – a to vše v souladu s její filozofií „žít příběh“. Je ambasadorkou společnosti Nikon. Fotografuje pro časopis National Geographic. Během své kariéry získala prestižní ocenění včetně vítězství ve World Press Photo 2018 (kategorie Příroda), ceny International Photographer of the Year, ceny Daniela Pearla za vynikající reportáž a ocenění Fotografka roku Národní asociace fotožurnalistů. Její tvorba zachycuje témata jako vymírání divoké zvěře nebo globální migrace spojené se změnou klimatu. Ami Vitale přednáší a vede workshopy po celé Americe, Evropě a Asii. Její práce jsou vystavovány v muzeích, galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Je zakládající členkou týmu Ripple Effect Images, kolektivu vědců, spisovatelů, fotografů a filmových tvůrců, jejichž posláním je vytvářet silné příběhy, které ilustrují specifické problémy žen v rozvojových zemích.

Petr Bambousek

Petr Bambousek se začal intenzivně věnovat fotografii přírody při první cestě do tropů v roce 2002. Od té doby podnikl desítky expedic. Fotografie tvořil například v Panamě, Kostarice, Pantanalu, Amazonii nebo na Sulawesi. V posledních letech se pravidelně vrací na tajemný ostrov Borneo, který mu naprosto učaroval. Ve své tvorbě se snaží zachytit zvířata s maximální estetickou hodnotou bez přímé orientace na fotografii ptactva či hmyzu. Jeho fotografie zaznamenaly v posledních letech úspěch ve významných českých i mezinárodních fotografických soutěžích. V té nejprestižnější Wildlife Photographer of the Year získal v roce 2015 ocenění Finalist v kategorii Savci a jeho snímek se stal navíc oficiálním symbolem celého ročníku. Aktuálně je fotografem na plný úvazek, své články publikuje na webu i v časopisech, vydal sérii výukových DVD a vede kurzy fotografie přírody.

Pavel Krásenský

Pavel Krásenský jako entomolog dlouhá léta proniká do tajů života nejrůznějších druhů bezobratlých živočichů, a bylo jen logické, že svá pozorování a poznatky začal fotograficky dokumentovat. Zaměřuje se zejména na pavoukovce, mravence a brouky, ale i na druhy, které se ve fotografiích téměř neobjevují. Na cestách za nimi navštívil řadu zemí Evropy, Jižní Ameriku, Afriku, Indii či Austrálii. Jeho fotografie a ilustrace můžete obdivovat v českých i zahraničních odborných a vědeckopopulárních časopisech a knihách a má za sebou několik autorských výstav. Je lektorem řady fotografických workshopů. V současnosti pracuje jako vedoucí přírodovědného oddělení a kurátor sbírky bezobratlých v Oblastním muzeu v Mostě.

Tomáš Tureček

Tomáš Tureček je šéfredaktorem české edice National Geographic. Před deseti lety začal dávat dohromady tým pro přípravu české verze National Geographic a o rok později, v září 2002, stál u jejího úspěšného spuštění – už coby šéfredaktor National Geographic Česko. Již předtím měl ale za sebou třináct let práce pro MF DNES v zahraniční rubrice, kde měl na starosti černý kontinent a později i přílohu Na cestách. Jeho zatížení na Afriku se projevilo i tím, že napsal prvního českého průvodce po Jihoafrické republice. Tato země je ostatně jeho nejoblíbenější doposud. Jako pozorovatel OSN však trochu překvapivě sledoval volby v poválečné Bosně – celkem se zúčastnil dvou misí. Mezitím si ještě vydal na zkušenou do USA, kde strávil téměř celý rok. Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK, zabrousil ale i do studia afrikanistiky a etnologie na Filozofické fakultě.

Přemysl Rabas

Přemysl Rabas je ředitelem zoologické zahrady ve Dvoře Králové a řadu let působil i jako ředitel Podkrušnohorského zooparku v Chomutově. Zabývá se ochranářskými projekty a opakovaně zastával funkci viceprezidenta a v letech 2003 až 2005 i prezidenta Unie českých a slovenských zoologických zahrad. Je autorem řady článků, a to jak v odborných, tak v populárních časopisech. Spolupracoval na knize Zoopark – přestupní stanice a napsal desetidílný televizní seriál Přežili rok 2000.

Robin Böhnisch

Robert Böhnisch je ředitelem Správy Krkonošského národního parku. V minulosti působil jako místopředseda a předseda sněmovního výboru pro životní prostředí, kde se zasazoval o kvalitní legislativu ochrany přírody a krajiny. V roce 2018 obdržel ekologickou Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin. Fotografuje rodné Krkonoše, ve světě jej zaujal zejména Izrael, Arménie a Etiopie. Do těchto zemí se často vrací a přednáší o nich. V roce 2017 vydal obsáhlou fotografickou publikaci Arménie - země hor, klášterů a vína.